Jaką studnię wybudować na działce?

Obecnie nie tylko właściciele działek bez dostępu do tradycyjnych wodociągów decydują się na budowę studni. Osoby, które mają domy jednorodzinne, decydują się na budowę własnego ujęcia wody. Daje to im niezależność i znaczne obniżenie kosztów związanych z pozyskaniem wody. Chcąc korzystać z wody w gospodarstwie domowym, należy zdecydować się na studnię głębinową, a nie kopaną. Głębsza studnia głębinowa pozwala na czerpanie wody z warstw wodonośnych, które chronione są warstwami nieprzepuszczalnymi, dzięki czemu pozyskana woda nie jest zanieczyszczona chemicznie czy mikrobiologiczne. Studnie kopane są znacznie płytsze i sięgają do płytkich źródeł wody, która jest zanieczyszczona. Do takiej wody przedostają się zanieczyszczenia pochodzące z opadów atmosferycznych, pestycydów czy innych środków stosowanych w rolnictwie oraz szkodliwe składniki pochodzące z nawozów, czy nieszczelnych szamb, które przenikają w głąb gleby.

Wybór studni – kompleksowa wiedza

Studnie kopane nie są kosztowane i są bardzo proste do zbudowania, ponieważ sięgają zazwyczaj 10m. Wodę z takiej studni można czerpać ręcznie lub dzięki zestawowi hydroforowemu. Z racji zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie jest ona niezdatna do spożycia przez ludzi. Na tego typu studnię decydują się osoby, które wodę do gospodarstwa domowego czerpią z wodociągów i w celu oszczędności chcą wykorzystać studnię do podlewania ogrodu. Należy mieć na uwadze, że tego typu studnie mają tendencje do wysychania. Chcąc korzystać z wody nie tylko do podlewania działki, buduje się głębsze studnie wiercone. Jeśli chodzi o tanie studnie głębinowe – Wrocław jest miastem, gdzie można skorzystać z usług niedrogiej firmy wykonującej odwierty.

Jeśli studnia ma być głębsza, niż 30m, a jej wydajność będzie przekraczała 5m3 na dobę, to należy uzyskać stosowne pozwolenie i w tej sprawie pomoże również firma studniarska. W przypadku wybudowania takiej studni bez pozwolenia właściciela działki czeka sankcja w postaci postępowania legalizacyjnego urządzenia wodnoprawnego. Kwota, jaką musi uiścić, jest znacznie wyższa, niż koszt uzyskania zezwoleń. Woda czerpana ze studni głębinowej chroniona jest kilkoma warstwami nieprzepuszczalnymi, zatem wolna jest od zanieczyszczeń mikrobiologicznych i chemicznych. Zaleca się wykonywanie odwiertów o większej średnicy, by użyć większej i wydajniejszej pompy, która będzie dostarczała wodę do budynku. Dzięki określeniu wydajności źródła będzie można trafnie dobrać moc i rodzaj pompy głębinowej.

Bardzo opłacalnym rozwiązaniem dla gospodarstwa domowego jest korzystanie z własnego ujęcia wody. Bez względu na to, czy woda będzie wykorzystywana tylko do podlewania, czy też będzie używana przez domowników do przygotowywania posiłków, czy kąpieli, inwestycja w studnię jest opłacalna. Dzięki tej niezależności można zminimalizować koszty, więc inwestycja szybko się zwraca. Na takie rozwiązanie często decydują się właściciele domków letniskowych, kempingów czy działek rekreacyjnych. Woda w gruncie, którego jest się właścicielem, jest darmowa.