Jak wyposażyć łazienkę?

Łazienka to pomieszczenie, które musi znaleźć się w każdym domu. W końcu bez niego nie moglibyśmy zadbać o swoją higienę, czy też załatwiać fizjologicznych potrzeb. Łazienka to także idealne miejsce na zrelaksowanie się po ciężkim dniu, czy tygodniu. Warto zatem zadbać o jej odpowiednie wyposażenie, tak by każdy z domowników był w pełni zadowolony.

Dobre akcesoria do łazienki

akcesoria łazienkowePierwsza rzecz to oczywiście elementy sanitarne, czyli tak zwany biały montaż. To toaleta, umywalka, wanna lub kabina, czasem montowany jest też bidet. Jak sama nazwa wskazuje – standardowo te elementy są w białym kolorze, choć coraz częściej można zakupić czarne kabiny prysznicowe, czy niebieskie wanny. Wybór toalety jest najprostszy – trzeba tylko wybrać czy chcemy mieć zabudowę podtynkową czy standardową oraz czy deska będzie ceramiczna, czy z tworzywa. Umywalki są nablatowe (stawiane na szafkach), wpuszczane w blat (z zabudowaną szafką), wiszące lub stojące. Wybór między prysznicem a wanną to oczywiście kwestia wygody i indywidualnych preferencji – czy wolimy wylegiwanie się w pianie, czy też wolimy szybko się odświeżyć. Kolejna kwestia to wykończenie łazienki. Zwykle wybiera się ceramiczne kafle, zarówno do wykończenia podłóg, jak i ścian, jedynie sufity są malowane białą farbą. Kafle są odporne na wilgoć i łatwe w czyszczeniu.

akcesoria łazienkoweMożna jednak pokusić się o podłogę z drewna egzotycznego, czy z tapetą zmywalną. Trzecia kwestia to akcesoria łazienkowe. Są to haczyki, uchwyty, mydelniczki, czy kubeczki. Można kupić stalowe akcesoria łazienkowe z hurtowni, czy produkty plastikowe w sklepie z gospodarstwem domowym. Stal nierdzewna jest twarda, sztywna, odporna na zarysowania i wgniecenia. Dodatkowo jej szary kolor jest bardzo uniwersalny, a delikatny połysk nada pomieszczeniu elegancki. Akcesoria z plastiku są kolorowe, lekkie i tanie, ale szybko się zniszczą. Wieszaki mogą się uginać pod ciężarem ręczników, kubki będą wyszczerbione, a mydelniczka może nawet pęknąć. Zdecydowanie lepiej jest postawić na akcesoria ze stali nierdzewnej, my mieć pewność, że nie trzeba będzie ich w krótkim czasie wymieniać na nowe. Reasumując, dobrze wyposażona łazienka to ta, która ma odpowiednie produkty sanitarne (biały montaż), kafle ceramiczne oraz akcesoria stalowe nierdzewne.

Poza ich trwałością i funkcjonalnościa trzeba oczywiście zwracać też uwagę na estetykę. Z brzydkiej łazienki domownicy na pewno nie będą chcieli korzystać, a do ładnej każdy będzie udawał się z przyjemnością, nawet maluchy które nie przepadają za kąpielami.