Jak wybrać najlepsze drzwi drewniane?

Wybór drzwi do domu nie jest łatwy, szczególnie wtedy, kiedy chce się odpowiednio zabezpieczyć wszystkie pomieszczenia. Trzeba wziąć pod uwagę również materiał, z którego są wykonane, a także ich cenę. W związku z tym na samym początku dobrze sprawdzić oferty wszystkich sklepów i wybrać tę, która nas najbardziej zadowoli. Potem można udać się do placówki i obejrzeć wszystko na żywo, gdzie uda się wychwycić więcej szczegółów.

Zalety drewnianych drzwi

Ważne jest to, czy chcemy, by drzwi otwierały się na lewo, czy na prawo, a także to, czy mają doświetlać pomieszczenie, czy nie. Co więcej, warto zastanowić się także nad tym, czy mają zawierać elementy zdobiące, które również mają wpływ na klimat w całym pomieszczeniu. Producent drewnianych drzwi zazwyczaj robi je w różny sposób. Wyróżnia się modele rozwierane, składane, przesuwne, harmonijkowe, a także wahadłowe. Bardzo często klienci sklepów biorą również pod uwagę, czy dany produkt jest przeszklony, czy pełny. W ten sposób bez problemu jest się w stanie dostosować je do danego pomieszczenia, w zależności od tego, czy jest to łazienka, salon, czy sypialnia. Istotne jest również drewno, które zostanie użyte do produkcji. Firmy najczęściej wybierają sosnę, dąb, jesion, a także buk. Materiał ten może być zarówno lity, jak i klejony. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by użyć również płyt drewnopochodnych. Tu z kolei można wymienić wiórową, pilśniową, MDF, a także HDF.

Ostatnie z nich są bardzo trwałe. Co więcej, tworzy się je ze zrębków drewna. Dzięki temu, że ich gęstość jest wysoka, nie tracą swojego pierwotnego kształtu. Bardzo ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest to, czy powierzchnia drzwi jest wykończona. Nie wszystkie firmy to robią. Czasami są one sprzedawane w surowej formie, by móc samodzielnie je zabezpieczyć i przede wszystkim pomalować na dowolny kolor, który sprawdzi się w danym pomieszczeniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamiast nakładania farby, użyć po prostu okleiny. Oczywiście na samym końcu warto również zwrócić uwagę na okucia drzwiowe. Zazwyczaj całą konstrukcję zawiesza się na dwóch zawiasach, które trzeba dobrze naoliwić. Niektóre firmy oferują sprzęt, który nie skrzypi. Co więcej, bardzo często klamka i zamek są już wliczone w cenę, jednak bywa również tak, że trzeba je dokupić samodzielnie. W tym wypadku decyzja zależy tylko od klienta.

Osoby, które decydują się na zakup drzwi do domu powinny zapoznać się ze wszystkimi modelami dostępnymi na rynku. Ponadto dobrze również poświęcić trochę czasu, by poznać gatunki drzew, z których wszystko jest produkowane. W ten sposób z pewnością wybierze się najlepszy produkt.