Każdy marzy o pięknym ogrodzie wokół swojego domu. To idealne miejsce na wypoczynek o każdej porze roku, na zabawę dla dzieci, czy na spotkania przy grillu ze znajomymi. Część osób decyduje się na samodzielnie zadbane o ogród, inni wolą korzystać z pomocy specjalisty od architektury zieleni.
Zakładanie ogrodów i przygotowanie terenu
Jednak bez względu na wszystko zakładanie ogrodów zawsze powinno wyglądać tak samo. Wszystko zaczyna się od pomiarów, projektu, pracy koncepcyjnej. Trzeba wiedzieć jaki teren jest do dyspozycji, zarówno pod względem wielkości, jak i jakości gleby. Na małym terenie nie można sobie pozwolić na wielkie drzewa, a na dużym nie powinno się sadzić samych kwiatów. Grunt piaszczysty, czarnoziem, czy tereny podmakające także determinują rodzaj roślinności jakie można zastosować. Projekt musi uwzględnić gatunki i ilości roślin, miejsce ich zasadzenia.
Należy zatem znać wymagania rośliny pod kątem nasłonecznienia oraz tego jak bardzo się będzie rozrastać. Wiele osób sadzi rośliny zbyt blisko siebie bo chce ,,zagęścić” ogród, a potem usuwają je kiedy za bardzo urosną i zachodzą na siebie. Kiedy projekt jest gotowy można przejść do działania. Zakładanie ogrodów w Bydgoszczy zaczyna się od przygotowania terenu. Często trzeba nawieźć ziemię, by wyrównać działkę. Na typ etapie także najlepiej rozkładać siatki na krety (,,montowane” pod ziemią), jak również przygotować miejsce pod chowające się w ziemi zraszacze będące częścią automatycznego systemu nawodnienia. Następnie można wytyczyć miejsce na ścieżki ogrodowe i opcjonalnie na altanki, grille betonowe, składziki, czy wiaty. Najczęściej wykorzystuje się na podłoże kostkę brukową, ponieważ jest korzystna cenowo i łatwa do położenia. Jeśli chodzi o małą architekturę to wybierane jest drewno, gdyż to materiał naturalny i będzie się ładnie komponował w każdym ogrodzie. Kiedy to wszystko jest gotowe to można przejść do sadzenia roślin. Trawę można wysiewać o dowolnej porze roku, jednak inne rośliny lepiej jest sadzić na wiosnę. Sadzone na jesieni mogą się nie przyjąć do gruntu przed zimą i przez to obumrą. Zawsze po sadzeniu należy przez kilka dni obficie polewać je wodą co pozwoli im zaaklimatyzować się w gruncie i pobudzi ich wzrost.
Kiedy ścieżki są już wykonane, trawa zasiana, a rośliny posadzone to nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na ich wzrost i cieszenie się pięknym terenem zielonym wokół domu. Wykonanie ogrodu jest z pewnością pracochłonne i wymaga wielu godzin spędzonych na sprawdzaniu wymagań roślin, ale efekt końcowy bez wątpienia jest wart poświęconego czasu.