cyklinowanie

Jak przebiega cyklinowanie?

Piękny blask parkietu i jego atrakcyjny kolor to coś, co chciałby widzieć każdy właściciel mieszkania. Jednakże uzyskanie tego efektu możliwe jest jedynie wtedy, kiedy zdecydujemy się na podjęcie profesjonalnych działań.

Cyklinowanie zniszczonego drewna

cyklinowanie Chodzi tutaj przede wszystkim o cyklinowanie takiego parkietu. Nie może się tego podjąć każdy, ponieważ konieczne tutaj jest użycie specjalnych urządzeń. Chodzi o cyklinarki. Ich praca oparta jest o bęben, w którym znajduje się papier ścierny. Za jego pomocą można z powodzeniem usuwać warstwy parkietu, aby w ten sposób dotrzeć do świeżego drewna, na którym nie znajdują się żadne uszkodzenia. Oczywiście aby dostać się do tych warstw, nie zawsze wystarczy jeden papier ścierny, czasami potrzebne są jego różne gradacje. Zazwyczaj profesjonalna usługa cyklinowania w Bydgoszczy przeprowadzana jest w sposób następujący. W pierwszym kroku wykonuje się szlifowanie wstępne, do którego używa się papieru o gradacji P24 do P60 – czyli dosyć dużej.

cyklinowanie Dzięki temu możliwe jest usunięcie warstwy najbardziej zniszczonego drewna. W celu uzyskania oczekiwanej gładkości stosuje się drobniejsze papiery – od P60 do nawet P100. Dzięki temu świeże drewno będzie gotowe na impregnację. Dodatkowo jeżeli widzimy, że pomiędzy poszczególnymi klepkami parkietu pojawiły się szpary, możemy do ich zalepienia zastosować pył drzewny, który pojawił się podczas cyklinowania. W ten sposób ekologicznie zużyjemy odpadki. Oczywiście pył ten powinien być połączony z żywicznym płynem do wypełnień. Fachowcy tę pracę nazywają szpachlowaniem parkietu. Gdy już mamy tak przygotowany parkiet, możemy rozpocząć polerowanie. Wykonuje się je także za pomocą cyklinarki, tylko że nastawionej na o wiele niższe obroty. Połysk pojawi się dzięki zastosowaniu odpowiednich siatek ściernych o drobniutkiej gradacji, od P120 do P220. Niestety może zdarzyć się tak, że cyklinarka nie dostanie się do trudno dostępnych miejsc. W takiej sytuacji możemy podeprzeć się szlifierką krawędziową. Gdy już idealnie wygładziliśmy parkiet, wystarczy pokryć go warstwą lakieru. W ten sposób drewniana podłoga w naszym domu znów będzie wyglądała rewelacyjnie! Cyklinowanie warto regularnie powtarzać – raz na kilka lat. W ten sposób podłoga zawsze będzie zadbana.

Korzystając z usług profesjonalistów, warto wziąć pod uwagę to, czy oferują oni cyklinowanie tradycyjne, czy może bezpyłowe – w tej drugiej opcji cyklinarka wyposażona jest w wyciąg do odprowadzania odpadków, dzięki czemu pomieszczenia, w którym cyklinujemy, nie trzeba długo sprzątać.