Jak działa rozdrabniarka do drewna?

Podczas prac ogrodowych, zwłaszcza na wiosnę, często napotykamy duże ilości gałęzi na trawniku, które bardzo przeszkadzają w oporządzaniu podwórka. Ich składowanie w osobnym miejscu będzie zajmowało tylko niepotrzebnie przestrzeń, którą można by przeznaczyć na posadzenie kwiatów, czy zrobienie warzywniaka.

Maszyna ze specjalistycznymi nożami

maszyny rozdrabniające do drewna	Warto więc zainwestować w urządzenie zwane rozdrabniarką do drewna, która nie tylko pozwoli nam pozbyć się dużej ilości gałęzi, ale również przetworzy je na zrębki. Te z kolei można wykorzystać jako opał w piecu na pellet. Rozdrabniarki do drewna brzmi bardzo interesująco, jednak czym ona właściwie jest? Jest to urządzenie służące do utylizacji drewna, które powstało w wielu wersjach. Dostępne są jako maszyny jezdne przemysłowe, ale również zwykłe ogrodowe mini urządzenia upraszczające prace ogrodowe. W zależności od wybranego modelu mogą one rozdrabniać gałęzie bądź grubsze kawałki drewna o różnych średnicach na mniejsze zrębki. Maszyna rozdrabniająca do drewna posiada specjalne noże dostosowane do pracy na tak twardym surowcu, bez względu na jego rozmiar. Noże tnące współpracują z tarczami rozdrabniając podawane gałęzie oraz przekazując je do pojemnika. Warto dodać, że nie tylko w domach prywatnych wykorzystuje się tego typu maszyny. Większe rozdrabniarki występują w stolarniach, czy nawet skupach palet, gdzie przetworzenie drewnianych elementów o większych konstrukcjach jest dość skomplikowane.

maszyny rozdrabniające do drewna	Każda taka maszyna musi być solidnie wykonana, aby poradzić sobie z twardymi elementami gałęzi nie uszkadzając żadnego z komponentów. Dodatkowym atutem będzie wykrywacz innych materiałów, który zaprzestanie pracę maszyny aby operator mógł dokładnie sprawdzić, czy do komory nie przedostał się na przykład element z plastiku. Do tego typu surowców powstały zupełnie inne urządzenia, dedykowane do pracy z plastikiem. Zawsze należy pamiętać, aby stosować się do zaleceń producenta, ponieważ rozdrabniając inne elementy niż drewno można stracić gwarancję serwisowania podczas uszkodzeń. Maszyny do rozdrabniania są w stanie przyjąć materiały o każdym rozmiarze. Odpadki z drewna nie muszą już w całości być sprzedawane jako opał, zrębki są zdecydowanie bardziej atrakcyjne dla osób posiadających piece na pellet.

Zautomatyzowanie większości modeli tych maszyn pozwala na ograniczenie roli operatora do zapełniania pojemnika drewnem oraz zmiany pojemnika ze zrębkami, by nie doszło do przeładowania. W ten sposób niewielkim kosztem można ponownie wykorzystać kawałki drewna, które w dawnej postaci do niczego się już nie nadawały.