kompresor 500l

Instalacja pneumatyczna w zakładzie przemysłowym

W ofertach producentów znajdujemy całe mnóstwo urządzeń i narzędzi, które do swojego działania potrzebują sprężonego powietrza. Obecnie rozwiązania z zakresu pneumatyki są powszechnie wykorzystywane w zakładach przemysłowych, ze względu na swoją ekonomiczność, wydajność i bezawaryjność.

Kompresor spełniający swoje zadania

kompresor 500lPrzyjrzyjmy się zatem temu, jak wygląda taka podstawowa instalacja pneumatyczna. Składa się ona zawsze z kilku elementów – oczywiście podstawowym urządzeniem jest sprężarka, wyposażona w zbiornik, silnik elektryczny oraz wszystkie niezbędne części umożliwiające przekazywanie powietrza pod odpowiednim ciśnieniem. Mowa tu oczywiście o przekaźniku ciśnienia oraz manometrze. W instalacji nie powinno zabraknąć też osuszacza powietrza, filtrów oraz stacji przygotowującej powietrze. Dopiero po przygotowaniu takie powietrze może bowiem zostać przekazane do odbiornika. W zależności od wielkości naszego zakładu przemysłowego, możemy zdecydować się na jedną sprężarkę lub na budowę całej stacji – to przydatne jedynie wówczas, gdy wiemy, że nasze zapotrzebowanie na sprężone powietrze będzie wyjątkowo duże. W większości jednak przypadków najlepiej sprawdza się po prostu kompresor 500l przemysłowe warunki nie są bowiem dla niego straszne, potrafi doskonale spełniać swoje zadanie zarówno w zakładzie produkcyjnym, jak i w dużym warsztacie samochodowym. Sama pojemność zbiornika sprężarki nie jest jednak jedynym parametrem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia. Na pewno w ofertach producentów rzuciły nam się w oczy już sprężarki tłokowe i śrubowe, bezolejowe i olejowe.

kompresor 500lWybierając tę olejową, musimy pamiętać o regularnym wymienianiu oleju. Jedynym minusem kompresorów jest jednak to, że są one głośne – hałas podczas eksploatacji jest naprawdę duży, w zakładach przemysłowych raczej nie ma to znaczenia, ale jeśli na przykład chcemy w naszym małym warsztacie samochodowym postawić kompresor służący jedynie do piaskowania czy do lakierowania, wówczas w małym pomieszczeniu generowany hałas będzie mógł wpływać na samopoczucie osób przebywających wewnątrz. Na szczęście producenci starali się pozbyć i tego problemu, dlatego w ich ofertach znajdują się także kompresory w obudowie – obudowa taka w dużym stopniu tłumi wytwarzane dźwięki i sprawia, że komfort pracy staje się o wiele wyższy.

Jak widać, rozwiązań z zakresu pneumatyki jest naprawdę wiele, dlatego znalezienie sprężarki, która spełni nasze wymagania, nie powinno być trudne. Wystarczy przejrzeć oferty producentów, zobaczyć, co proponują nam sklepy stacjonarne czy internetowe.