granit

Granit – co można z niego wykonać?

Kamień we wnętrzach jest bardzo modny. Do wyboru mamy wiele jego rodzajów, ale najpopularniejszy jest granit i marmur. Jednak ten pierwszy ma więcej zalet. Marmur mimo iż także jest twardy to nie jest odporny na działanie wody i kwasów, w tym tak delikatny jak kwasek cytrynowy.

Granit ma wiele zalet

granitPrzez niego na powierzchni marmuru będą się pojawiały plamy niemożliwe do usunięcia. Również woda, na przykład spod podstawek na kwiaty, może tworzyć nieestetyczne kręgi na kamieniu. Tani granit w Warszawie jest wolny od tych wad. Co możemy z niego wykonać? Do jakich pomieszczeń w naszym domu i gdzie poza nim można go wykorzystać? Na pewno granit sprawdzi się przy kominku. Dzięki temu, że jest on odporny na działanie wysokiej temperatury to stanowi idealny materiał do jego obłożenia. Wtedy ściany i podłogi wokół niego są należycie zabezpieczone. Na kamień może spaść popiół czy żarzące się drewienko a mimo to nic się mu nie stanie. Granit wystarczy wtedy przetrzeć mokra gąbką, a wszystkie zabrudzenia znikną. Skoro ten kamień jest odporny na ogień to znaczy że można go także stosować w kuchni, również przy kuchenkach.

granitNie nagrzewa się on i nie odkształci pod wpływem ciepła, tak jak niektóre blaty z tworzywa sztucznego. Na kamieniu nie będzie widać także zarysowań. Granit nadaje się do kuchni jak i do łazienki ze względu na odporność na wilgoć i wodę. W przeciwieństwie do marmuru na granicie nie będą pozostawały ślady po wodzie, nawet tej ,,stojącej” na przykład od wylanej herbaty czy nachlapania wodą koło wanny. Granit nie wchłania wody, ani też się nie będzie odbarwiać. Z granitu można wykonać podłogi i schody. Nie będzie na nich widać zarysowań od nóżek meblowych, czy od butów na obcasie. Podłoga z granitu jest łatwa w czyszczeniu, więc można ją zmywać bez użycia specjalnych środków. Granit nadaje się nie tylko do domu, ale również do ogrodu. Można z niego wykonać schody z domu na działkę, jak również podłogi tarasie lub balkonie. Granit jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, więc nie trzeba się martwić o brak zadaszenia czy innej osłony. Granit może nie podobać się każdemu. Jest to materiał bardzo błyszczący i nowocześnie wyglądający, więc nie sprawdzi się we wnętrzach tradycyjnych. Również szafki pod kamienne blaty muszą być wzmacniane, żeby utrzymać jego ciężar.

Kamień jest chłodny w dotyku co nie każdemu będzie się podobało, szczególnie jeśli chodzi o podłogę. Granit jest także materiałem drogim, więc nie każdego będzie stać na taki zakup. Zyskujemy jednak bardzo wiele, elegancję i trwałość wykończenia wnętrza.