odbojnice magazynowe

Gdzie stosuje się odbojnice magazynowe?

W magazynach oraz halach produkcyjnych nierzadko odbywa się natężony ruch pieszy i kołowy. Pomiędzy poszczególnymi działami w firmie przewozi się różnego rodzaju detale oraz materiały, których wykorzystanie jest niezbędne w danych okolicznościach. Zarówno wózki widłowe, jak i inne środki transportowe muszą poruszać się pomiędzy regałami i maszynami, co nierzadko bywa bardzo trudne.

Stalowe odbojnice w magazynie

odbojnice magazynoweW związku z tym, aby uniknąć wypadków i powstawania większych szkód materialnych, w magazynach i halach stosuje się odbojnice. W większości przypadków odbojnice magazynowe wykonane są ze stali. Takie działanie nie jest przypadkowe. Odpowiednio dobrany stop wyróżniają bardzo dobre parametry techniczne, w tym odporność na uderzenia oraz ciągliwość. W związku z tym nawet powstająca w czasie nagłego uderzenia dużej siły energia nie spowoduje uszkodzenia bariery. Najbardziej popularnym rodzajem odbojnic są modele liniowe. Ich cechą szczególną jest to, że wyróżniają się one znaczną długością i niewielką wysokością. Ustawia się je w pobliżu maszyn, regałów magazynowych oraz ścian. Ich zadaniem jest zatrzymanie środka transportowego i zapobieganiu zderzenia go ze ścianą lub inną przeszkodą. Oprócz tego popularnie wykorzystywane są odbojnice ścienne oraz słupki.

odbojnice magazynoweDoborem konkretnych rozwiązań najczęściej zajmuje się osoba odpowiedzialna za wprowadzenie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy na terenie zakładu. Wygląd zewnętrzny odbojnic jest uzależniony przede wszystkim od wymagań zamawiającego, jednak zaleca się, by kolorystyka została dobrana w taki sposób, by elementy były widoczne nawet z dużej odległości. Właśnie dlatego podstawowe wersje oferowane przez producentów przybierają barwę żółtą. Jeśli chodzi o odbojnice montowane do podłóg, wyróżniamy ich dwa rodzaje. Jedną grupę stanowią elementy, które przykręca się do podłoża za pomocą śrub lub kotew. Jest to doskonałe rozwiązanie jeśli decydujemy się na zastosowanie zabezpieczeń w już istniejących i eksploatowanych halach. Jeśli posadzka jeszcze nie została wylana, warto zdecydować się na montaż odbojnic kotwionych w wylewce betonowej. Dobrze wykonane i zamontowane odbojnice stalowe będą nie tylko stanowić barierę dla zbliżającego się pojazdu lub wózka, ale również tłumić drgania.

Oprócz asortymentu stalowego, producenci barier ochronnych do magazynów i na parkingi oferują elementy wykonane z tworzywa sztucznego lub innych materiałów. Podczas doboru konkretnych rozwiązań warto uwzględnić nie tylko preferencje klienta, ale również wielkość pojazdów poruszających się po magazynie.