Gdzie stosuje się farby wapienne?

Farby wapienne to rodzaj farb mineralnych, których spoiwem jest wapno gaszone. Mają właściwości paroprzepuszczalne, a na malowanej powierzchni tworzą efekt głębokiego matu, a dzięki swojej zasadowości spowalniają rozwój alg, grzybów i pleśni. Pozbawione odpowiedniej impregnacji dość szybko ulegają niekorzystnemu wpływowi warunków atmosferycznych.

Farb wapiennych można używać wewnątrz i na zewnątrz budynków, najlepiej na podłożach zawierających niemalowany wcześniej cement i wapno, ale można nią pokrywać wszystkie farby naturalne. Nadaje się do malowania świeżych tynków wapiennych. Jest ceniona ze względu na różnorodność kolorów.

Farby wapienne stosuje się głównie przy renowacji obiektów zabytkowych ze względu na swoje kolory, niskie naprężenia własne i wysoką porowatość. Maluje się nim całe ściany lub tylko odrestaurowuje freski.

Współcześnie receptura farb została wzbogacona o 5% dodatków organicznych, poprawiających ich trwałość. Jest to m. in. olej lniany, a inne dodatki stanowią piasek kwarcowy i mielony wapień.

kościół

fresk