listwy schodowe

Funkcjonalne i dekoracyjne listwy schodowe

Wybierając schody do swojego domu należy pamiętać nie tylko o ich kształcie, materiale wykończeniowym, ale również wszystkich najmniejszych elementach, którym zadaniem będzie chronienie powierzchni przed uszkodzeniami.

Listwa do wykończenia wnętrz

listwy schodoweIstotne jest, aby listwy schodowe stały się dopełnieniem dekoracyjnym, ale również zapewniały bezpieczeństwo domownikom. Dlatego decydując się na zakup konkretnego modelu warto wiedzieć z czego jest wykonany, czy jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz w jakim stopniu wizualnie będzie pasować do wykończenia schodów. Staranny dobór listew schodowych pozwala podkreślić materiał, z jakiego zostały wykonane schody. Poza tym istotne jest, aby spełniały one swoją rolę ochronną, dzięki czemu pod ciężarem domowników nie dojdzie do zniszczeń końców płytek, czy paneli. Jednocześnie dodatkowym atutem będzie wybranie takiego modelu, który będzie posiadał zabezpieczenia antypoślizgowe, tym bardziej kiedy schody pokryte są płytkami. Listwa schodowa aluminiowa jest najczęściej stosowanym wykończeniem, które pasuje do każdego typu schodów. Będzie wyglądać estetycznie zarówno w połączeniu z drewnem, jak i nowoczesnym grysem.

listwy schodoweWśród ofert producentów można znaleźć listwy o tradycyjnych kształtach oraz nietypowe modele z wyżłobieniami, które stają się elementem dekoracyjnym. Aluminiowe profile powinny być dobierane do typu podłoża, dzięki czemu zyskuje się pewność, że zabezpieczenia będą spełniały swoją rolę. Są odporne na działanie wilgoci oraz temperatury co wpływa na ich żywotność. Istnieje możliwość zakupu listwy anodowanej, czyli dodatkowo wzmocnionej warstwą zabezpieczającą przed korozją. Kątowniki aluminiowe poza funkcjonalnością, wpływają także na estetykę. Dostępne są również w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu można dopasować je do materiału wykończeniowego. Warto także zwrócić uwagę, aby listwy schodowe był wykonane solidnie, by po kilku latach nie zaczęły wydawać nieprzyjemnego skrzypienia, co zmniejszy komfort użytkowania tego typu zabezpieczeń. Listwy schodowe aktualnie na rynku dostępne są w tylu modelach, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystko wynika z faktu, że producenci dokładają wszelkich starań, by ich produkty pasowały do każdego typu wnętrza.

Nie wpływa to jednak na ich funkcjonalność – listwy nadal zakrywają szczeliny, chronią podłoże przed uszkodzeniami oraz dzięki warstwie antypoślizgowej dbają również o bezpieczeństwo domowników. Zakupienie i zamontowanie solidnych listew powinno wystarczyć w zupełności na wiele lat użytkowania.