fotowoltaika

Energia prosto z gwiazd – dla każdego

Właściwy tytuł tego tekstu powinien mówić nie o gwiazdach, a o gwieździe, tej najbliższej Ziemi, czyli o Słońcu. Jest ono coraz powszechniej wykorzystywane jako źródło bezpłatnej, ekologicznej energii, także w domach jednorodzinnych, a w przeciwieństwie do małych elektrowni wiatrowych nie mają szkodliwego wpływu na środowisko („wiatraki” np. szkodzą ptakom i zabijają nietoperze).

Instalacja paneli fotowoltaicznych to koszt jednorazowy. Sprawność układu gwarantowana jest na ok. 25 lat lub dłużej, dlatego inwestycja z pewnością zdąży się zwrócić, a nawet można na niej zarabiać. Panele nie wymagają żadnej obsługi, należy jedynie pilnować, aby ich powierzchnia nie była zbyt zakurzona czy przysypana piaskiem, co czasem zdarza się, gdy montowane są nisko nad ziemią.

Wybierając firmę produkującą i zakładającą panele należy kierować się opiniami na jej temat, nie ceną usługi. Niska jakość materiałów, wykonania i montażu może się wyraźnie odbić na skuteczności takiego układu jak fotowoltaika Gdańsk, Gdynia i inne miasta na wybrzeżu to te miejsca w Polsce, gdzie najłatwiej o dobrych specjalistów.

Najwyższa sprawność i największa produkcja prądu mają miejsce latem, gdy słońce długo pozostaje na niebie, z kolei zimą ilość wyprodukowanej energii może być niewystarczająca. Rozwiązaniem jest stworzenie układu, którego sprawność nawet zimą w zupełności wystarczy na dostarczanie energii dla całego domu lub… pogodzenie się, że w najciemniejszych miesiącach roku trzeba będzie wspomagać się energią elektryczną z elektrowni. Nawet w takiej sytuacji posiadanie własnego źródła prądu ma zalety, ponieważ pozwala na pewną (lub całkowitą) niezależność od dostaw prądu, a więc znacznie ułatwia życie w razie awarii sieci energetycznej.

Połączenie z elektrownią jest przydatne również wtedy, gdy posiada się nadwyżki energii – tę można sprzedawać, dzięki czemu koszt inwestycji zwróci się znacznie szybciej. Dzięki temu wyższa cena za panele dostarczające dość energii nawet zimą zostanie zrównoważona tym, co można zarobić na energii, a przy tym dom pozostanie niezależny w tej kwestii.

panele słoneczne fotowoltaiczne