słupki elastyczne

Elastyczne słupki drogowe w różnych kolorach

Wszelkiego rodzaju parkingi oraz drogi wewnętrzne posiadają odpowiednie strefy wyłączone z ruchu. Oznacza to, że na danych fragmentach przestrzeni komunikacyjnej, pojazdy nie mogą się nie tylko poruszać, ale również zatrzymywać. Najczęściej takie fragmenty drogi są oznakowane poziomymi i pionowymi znakami drogowymi.

Słupki stabilnie zamontowane

słupki elastyczneNiestety nie jest to wystarczające, dlatego zarządcy decydują się na odgrodzenie takich miejsc słupkami. Coraz częściej miejsce stalowych barier zastępują takie wykonane z elastycznych tworzyw sztucznych. Zadaniem słupków odgradzających jest głównie odgraniczenie danej przestrzeni nieużytkowej. Dotąd najczęściej stosowane były żeliwne lub stalowe słupki, które tworzyły bardzo dobrą barierę przeciwko samochodom. Spotkanie zderzaka z takim słupkiem zwykle kończyło się nie najlepiej dla naszego auta, na którym powstawały rysy lub pęknięcia. Producenci opracowali więc alternatywne rozwiązanie, które również doskonale sprawdza się w terenie. Zaczęli produkować słupki drogowe z tworzywa sztucznego, które jest trwałe i elastyczne. Z wielu względów takie rozwiązanie jest coraz chętniej stosowane przez producentów. Takie paliki są przede wszystkim znacznie tańsze od nich poprzedników. Skąd wzięła się taka różnica w cenie? Stal jest stopem żelaza, które pochodzi ze złóż naturalnych, a ich wyczerpywanie powoduje wzrost ceny surowca.

słupki elastyczneNie tylko same tworzywa polimerowe są tańsze od stali, ale również znacznie łatwiejszy jest proces ich obróbki. Do produkcji takich barier producenci używają wtryskarek, w których zamontowane są odpowiednio uformowane formy wtryskowe. Dzięki temu praktycznie cały proces produkcji ograniczamy do jednej czynności, co znacznie wpływa na cenę wyrobów. Kolorowe słupki elastyczne montuje się do podłoża za pomocą odpowiednio długich i wytrzymałych śrub. Kiedy jakiś kierowca przez nieuwagę uderzy w taki słupek, na pewno nie umknie to jego uwadze, ponieważ tworzywo jest bardzo twarde. Jednak dzięki elastyczności materiału i odpowiedniemu uformowaniu podstawy słupka, pod wpływem siły zaczyna się on wyginać. W takiej sytuacji zarówno nasze auto jak i sama bariera nie ulegną zniszczeniu. Elastyczne słupki wykonuje się w bardzo wielu kolorach, dlatego możemy znaleźć odpowiednie dla naszych potrzeb i oczekiwań rozwiązanie.

Producenci oferują również bariery z powłoką odblaskową, dzięki czemu w nocy są one bardziej zauważalne. Dużą zaletą tych wyrobów jest również to, że posiadają one sprężystość, czyli pamięć kształtu. Oznacz to, że po odsunięciu siły, która spowodowała ich wygięcie, wracają one do swojej początkowej, pionowej pozycji.

Zobacz więcej na: salvada.pl