W umiarkowanym klimacie europejskim mając ogród możemy się nim cieszyć przez bardzo krótki czas: zaledwie trzy, cztery miesiące. Jednak na potrzeby osób, które pragną mieć ogród przez cały rok wymyślone zostały ogrody zimowe.
Ogrody zimowe z drewna przy polskich domach
Jak to działa i czy warto sprawić sobie małą przyjemność w postaci całorocznego ogródka? Zimowe ogrody nie są nowym pomysłem, bowiem takie konstrukcje budowane były już kilkaset lat temu. Obecnie jednak przeżywają renesans, ponieważ coraz więcej osób chce mieć odrobinę lata na własność przez cały rok. Konstrukcja ogrodu zimowego opiera się na zadaszeniu oraz pionowym przeszkleniu. Najlepszym i najbardziej atrakcyjnym surowcem do budowania tej niewielkiej formy architektonicznej jest drewno. Modne drewniane ogrody zimowe coraz częściej pojawiają się również przy polskich domach. Zwykle są to oranżerie, które buduje się na bazie okien drewnianych. Jest to rozwiązanie, które wygląda najbardziej estetycznie – zazwyczaj kolor oraz rodzaj drewna do budowy ogrodu zimowego jest dobierany pod okna, które są już zamontowane w domu.
Dzięki temu konstrukcja wygląda spójnie z budynkiem i nie sprawia wrażenia niepasującej dobudówki. Niektórzy opierają konstrukcję ogrodu zimowego na oknach PCV, jest to bardzo popularne rozwiązanie w Wielkiej Brytanii. Projekt zwykle jest przygotowany przez firmę zajmującą się tego typu konstrukcjami według dokładnych wytycznych i po ustaleniu wszystkich szczegółów dotyczących potrzeb klienta. Wymagania klientów warunkują indywidualne podejście i projekt dla każdego z osobna. Znaczenie mają tu nie tylko fundusze, jakimi dysponuje klient, ale również rodzaj podłoża, wielkość domu, rozmiar i rozmieszczenie okien oraz preferowany rozmiar ogrodu zimowego. Istotną kwestią jest również zadaszenie – najczęściej w Polsce wybieranym do zadaszenia surowcem jest aluminium – najbardziej popularne w Niemczech, ale coraz częściej pojawiają się dachy ogrodów zimowych zbudowane z PCV czy drewna. Przy wyborze firmy, którą chcemy wybrać do budowy takiego ogrodu, dobrze jest wcześniej obejrzeć jej wcześniejsze realizacje. Fachowa obsługa, doradztwo i wykonanie to pełen sukces przy budowie wymarzonego ogrodu zimowego. Ogród zimowy to bardzo ciekawe rozwiązanie, szczególnie dla osób lubiących ciepły klimat oraz naturę i pielęgnację roślin.
Chęć wybudowania przy swoim domu takiej konstrukcji nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Warto jednak wcześniej umówić się na konsultację z pracownikiem firmy zajmującej się tego typu przedsięwzięciami, aby ustalić wstępny kosztorys.