Domy na działki o nietypowych kształtach

Najwygodniejsza działka do budowy jest zbliżona do kwadratu. Pozwala to na swobodne zbudowanie na niej domu o dowolnym kształcie oraz pozostawia miejsce na ogród. Nie zawsze jednak jest tak idealnie, bywa, że w danym miejscu można kupić tylko działkę o nietypowym kształcie lub jej cena jest na tyle korzystna w porównaniu z „normalną” działką, że wolimy zdecydować się na zakup nietypowej, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na budowę i wykończenie wnętrza.

Wśród działek o nietypowym kształcie dominują wąskie i prostokątne, pojawiające się tam, gdzie podzielono na parcele większy kawałek ziemi lub gdzie spadkobiercy dzielili się majątkiem. Obecnie bez trudu można znaleźć projekty dostosowane do takich domów, tak więc jest w czym wybierać. Bez znaczenia, czy dom do ulicy będzie przylegał krótszym czy dłuższym bokiem, właściwy projekt da się znaleźć i dostosować do wymagań inwestora.

Drugim typem nietypowych działek są te w kształcie trapezu, które same wymuszają wybór projektu o rozrzeźbionej bryle, dostosowanej do granic działki. Nietypowy dom ma szansę być naprawdę bardzo udanym, ale ze względu na formę, koszty jego ocieplenia i ogrzania będą wyższe niż w przypadku takiego o bardziej zwartej bryle.

Ostatni rodzaj to działki trójkątne, niechętnie wybierane, nawet jeśli kuszą niską ceną, ponieważ trudno zmieścić na nich dom, zachowując wymagane prawem odległości od granic działki. Sprawdzą się tu projekty dla działek trapezowych i projekty o zupełnie nietypowej formie, które wpiszą się w skośne granice, ale urządzenie ogrodu wciąż będzie przysparzać problemów.