Każdego dnia wdychamy do swoich płuc wiele zanieczyszczeń – pochodzących między innymi ze spalin samochodowych czy z kominów. Niektórzy z nas muszą także pracować w niekorzystnych warunkach – a wdychane z powietrzem drobne pyły mogą mieć wpływ na pojawiające się wraz z upływem czasu problemy zdrowotne.
Jak sprawnie wyczyścić wentylację?
Firmy przemysłowe, którym zależy na swoich pracownikach, powinny myśleć o prowadzeniu działań pozwalających usprawnić cyrkulację powietrza w pomieszczeniach zakładu. Podstawą jest dokładne czyszczenie i konserwacja wentylacji. Proces ten przebiega zazwyczaj w kilku etapach. Pierwszym z nich jest inspekcja wstępna. Diagnostyka ma na celu określić, jaki jest konkretny stan higieniczny centrali wentylacyjnej oraz kanałów. To zadanie powinno być przeprowadzone przez fachowców, którzy wprowadzą do kanałów wentylacyjnych mobilne roboty – zamontowane na nich kamery pozwolą na wizyjną ocenę stanu wentylacji. Po określeniu stanu instalacji, możliwe jest wybranie najlepszej metody czyszczenia. Wśród podstawowych sposobów wymienia się czyszczenie suche i na mokro. W przypadku czyszczenia suchego, najczęściej wykorzystuje się szczotkowanie mechaniczne.
Możliwe jest też użycie odkurzacza przemysłowego lub urządzenia pozwalającego na czyszczenie sprężonym powietrzem. Firmy zajmujące się czyszczeniem i konserwacją wentylacji, ze względu na skuteczność, polecają szczotkowanie mechaniczne, które wykorzystuje roboty czyszczące wyposażone w giętkie wałki ze szczotkami. Urządzenia te dostaną się w każde miejsce instalacji, dlatego mogą zdecydowanie poprawić jej stan. Jeszcze skuteczniejszym rozwiązaniem jest odkurzanie kanałów, jednak tutaj problem stanowi to, że w przypadku niektórych instalacji możemy nie mieć pełnego dostępu do wnętrza kanału, a więc nie przeprowadzimy pełnego czyszczenia. Jeśli chodzi o czyszczenie z wykorzystaniem sprężonego powietrza, tutaj należy pamiętać, że dobrze sprawdzą się jedynie sprężarki o wysokim wydatku. Każda z wymienionych metod zakłada, że zanieczyszczenia zostaną usunięte z kanału za pomocą odciągów. Wymienione wcześniej czyszczenie na mokro sprawdza się najlepiej w mocno zabrudzonych instalacjach, jako etap przeprowadzany po czyszczeniu suchym.
Po prawidłowo przeprowadzonym czyszczeniu, należy wykonać inspekcję pousługową – ponowne wprowadzenie robotów mobilnych z kamerami pozwoli nam na porównanie wykonanych nagrań z tymi, które sporządziliśmy przed przystąpieniem do prac. Dzięki temu będziemy mogli od razu zobaczyć efekty wykonanych działań.