doświadczony architekt wnętrz

Na czym polega praca architekta wnętrz?

Wiele osób uważa, że aranżację wnętrza może przeprowadzić każdy – przecież orientujemy się mniej więcej, jakie kolory do siebie pasują, a jakie będą się ze sobą gryźć; wiemy, które meble są stylowe, a które tandetne i lepiej ich unikać.

Architekt wnętrz w pracy

architekt wnętrzPotrafimy wybrać tkaniny na zasłony czy obrusy, które dobrze komponują się z wnętrzem; o czym tu więcej mówić? Dlaczego więc usługi kreatorów wnętrz stają się coraz bardziej popularne? Wyjątkowy zmysł estetyki pozwala im bowiem tworzyć wnętrza, których wysoką klasę widać na pierwszy rzut oka. Na czym więc polega praca projektanta? Doświadczony architekt wnętrz z Katowic rozpoczyna swoje działania od inwentaryzacji stanu istniejącego i od rozmowy z klientem, która pozwoli mu zorientować się w tym, jakie są jego oczekiwania – niektóre osoby bywają niezdecydowane, chcą „ładne wnętrze” i wówczas kreator musi zaskoczyć ich swoją inwencją; inne osoby zaś od razu określają, że pomieszczenie ma być wykonane w danym stylu – na przykład skandynawskim. Wówczas do zadań projektanta należy takie wybranie pewnych wyznaczników i cech charakterystycznych tego stylu, aby nie przesadzić, a stworzyć urocze wnętrze stworzone do zamieszkania, nie zaś tylko na pokaz.

doświadczony architekt wnętrzArchitekt nie powinien zapominać o tym, że dom powinien być przede wszystkim funkcjonalny – przy przygotowywaniu rozwiązań aranżacyjnych, należy mieć na uwadze ich użyteczność. Wiedząc już, czego oczekuje klient, kreator wnętrza może przygotować projekt koncepcyjny, w którym przedstawi układ przestrzenno-funkcjonalny, a także wykonać wizualizację 3D – dzięki temu już przed przystąpieniem do remontu klient może zobaczyć, jaki efekt końcowy zostanie osiągnięty. Na tym etapie można jeszcze wprowadzać dowolne zmiany. Kreatorzy wykonują także szczegółowe projekty sufitów podwieszanych, schodów czy kominków, oświetlenia, instalacji hydraulicznej, a także posadzek – od razu z doborem materiałów. Do zadań projektanta należy również, co oczywiste, dobór kolorystyki, okładzin ściennych oraz elementów dekoracyjnych – obok wyboru materiałów na zasłony, dywany czy obrusy, może on zaproponować także, jakie obrazy mogłyby zawisnąć na ścianie, czy w jaki sposób wyeksponować pamiątkowy serwis porcelanowy po babci, aby było to wykonane z klasą i ze smakiem.

Koncepcja i projekty to podstawa dla kreatora wnętrz – wykonanie zaś należy do ekipy remontowej. Jeżeli chcemy jednak mieć pewność, że wszystko zostanie zrobione zgodnie z planem, możemy poprosić projektanta o nadzór autorski nad pracami budowlanymi.