serwis maszyn cnc

Na czym polega frezowanie i serwis maszyn cnc?

O frezowaniu każdy słyszał, jednak nad samym procesem, jak i nad tym jak to wygląda, już nie każdy się zastanawiał. W tym artykule zostanie opisany sam proces frezowania, jak i rodzaje tego procesu obrabiania produktów. Wiadomo, że opis ten nie będzie dokładny, jednak mam nadzieję, że chodź trochę zostanie zgłębiona ta tematyka.

Serwis maszyn cnc, wypiera tradycyjne serwisy

 serwis maszyn cncProces frezowania jest wykonywany przy pomocy maszyny jaką jest frezarka. Obecnie wiele z tych maszyn jest obsługiwana przy pomocy specjalnego oprogramowania, który jest częścią systemu CIM. O frezowaniu, które jest wykonywane przy pomocy takiego oprogramowania mówi się frezowanie CNC. Takie frezarki różnią się od frezarek manualnych i dlatego w razie jakiejkolwiek awarii potrzebny będzie serwis CNC, a nie firma wykonująca naprawy frezarek manualnych, czy też taka, która wykonuje naprawy tokarek manualnych. Gdyż tokarki również mogą być obsługiwane poprzez oprogramowanie CNC. Dlatego właśnie na rynku polecany serwis maszyn cnc wypiera serwis maszyn manualnych. Jednak jeśli chodzi o frezarki warto jest wyszukiwać serwis obrabiarek CNC, gdyż wiemy, że w takim serwisie znajdziemy fachowców od frezarek. Jednak wracając do tematu frezowania, czyli obróbki skrawaniem przedmiotów. Podczas procesu jakim jest frezowanie ruch obrotowy wykonuje narzędzie, w tym przypadku jest to frez, natomiast ruch posuwowy wykonuje przedmiot, który się obrabia. Zależnie od rodzaju frezarki, czasem ruch posuwowy także wykonuje frez. Najpopularniejsze jest frezowanie obwodowe, które dzieli się na frezowanie przeciwbieżne oraz na frezowanie współbieżne. W skład frezowania obwodowego zaliczyć można również frezowanie walcowe oraz frezowanie kształtowe, które różnią się między sobą powierzchnią rozmieszczenia krawędzi skrawających czyli frezów. Jeśli chodzi o frezowanie przeciwbieżne polega na tym, że narzędzie obrabiające porusza się w inną stronę, a niżeli przesuwany element obrabiany. Natomiast w przypadku frezowania współbieżnego zarówno krawędź, jak i materiał obrabiany poruszają się w tą samą stronę. W tym przypadku cięcie zaczyna w określonym miejscu, a następnie jest odcinany gruby wiór. Jednak w przypadku tego rodzaju frezowania produkt końcowy nie jest idealny, gdyż podczas frezowania powstają wibracje co skutkuje nie równym cięciem.

Podsumowując, frezowanie jest procesem, który polega na obrabianiu takich przedmiotów jak metale, drewno czy tworzywa sztuczne przy pomocy frezarki. Proces ten wykorzystywany jest najczęściej w halach produkcyjnych, szczególnie w przemyśle metalurgicznym, na przykład podczas produkcji śrub czy podkładek.