Czym mierzy się wysokie temperatury w przemyśle?

Najpopularniejszymi miernikami temperatury w przemyśle (oraz w transporcie, laboratoriach etc.) są czujniki termoelektryczne, nazywane też termoparami. To proste w budowie czujniki, które wykorzystują zjawisko Seebecka. Thomas Seebeck był niemieckim fizykiem, który już na początku XIX wieku dokonał odkrycia, że styk pomiędzy dwoma metalami generuje napięcie będące funkcją temperatury.

Czujniki termoelektryczne zbudowane są z drutów z metalu lub stopów metali, złączonych na końcu za pomocą spawu lub skręcania – na tym złączeniu powstaje różnica potencjałów. Ich możliwości ściśle zależą od rodzaju użytego metalu oraz od jego czystości. Wykorzystywane są np. miedź, nikiel, platyna, rod. Zakres temperatur, w zależności od rodzaju czujnika i jego stopu, to od -200 stopni Celsjusza do nawet 2300-2500 stopni.

Czujniki zostały sklasyfikowane za pomocą oznaczeń literowych i odpowiednich kolorów. Poniżej tabelka z oznaczeniami kolorystycznymi według klasyfikacji stosowanej w Stanach Zjednoczonych:

Rodzaj Przewodnik
( + )
Przewodnik
( – )
Koszulka termopary Koszulka przedłużacza
J Biały Czerwony Brązowa Czarna
K Żółty Czerwony Brązowa Żółta
N Pomarańczowy Czerwony Brązowa Pomarańczowa
T Niebieski Czerwony Brązowa Niebieska
E Purpurowy Czerwony Brązowa Purpurowa
R Czarny Czerwony Zielona
S Czarny Czerwony Zielona
B Szary Czerwony Szary
(źródło)

Duży zakres temperatur, możliwość stosowania w różnorodnych miejscach, prosta budowa i brak zewnętrznego zasilania sprawiają, że czujniki termoelektryczne (termopary) są wygodne w użyciu, ekonomiczne, niezawodne skuteczne – stąd tak duża ich popularność.

termopara