rekuperatory

Budowa rekuperatorów

W nowoczesnym budownictwie wentylacja grawitacyjna to już przeżytek. W końcu, dobrze wiedząc, że ta technologia nie do końca się sprawdza w naszych warunkach klimatycznych, udało się stworzyć system, który z powodzeniem może zastąpić taką wentylację, a przy tym niesie nam więcej korzyści. To wentylacja z wykorzystaniem rekuperatorów.

Jak skonstruowane są rekuperatory?

rekuperatoryUrządzenia te służą wymianie powietrza, ale przy tym pozwalają nam na zwiększenie oszczędności w zakresie ogrzewania – to dlatego, że posiadają funkcję odzysku ciepła. Każdy taki rekuperator złożony jest z wentylatorów, specjalnych filtrów, wymiennika ciepła oraz elementów technicznych – króćców i obudowy. Oczywiście posiada także sterownik. Wszystkie wymienione części są ważne. Jeśli chodzi o obudowę, polecane rekuperatory z Poznania posiadają korpus wykonany najczęściej ze stali ocynkowanej, która wyróżnia się nie tylko wytrzymałością i trwałością, ale jest też odpowiednio zabezpieczona przed powstawaniem korozji. Wybierając urządzenie, warto zwracać uwagę na to, czy wyróżnia się zwartą i kompaktową obudową. Będzie to ważne podczas montażu – taki rekuperator zajmie niewiele miejsca, a przy tym oprócz standardowej instalacji, możliwe jest zamocowanie urządzenia na przykład do góry nogami, jeżeli jedynie na to pozwalają warunki.

rekuperatoryMówiąc o wymiennikach ciepła w rekuperatorach, najczęściej mamy na myśli wymienniki krzyżowe oraz przeciwprądowe, gdyż to one pojawiają się w większości urządzeń. Pozwalają one na skuteczną wymianę ciepła, bez mieszania strumieni powietrza nawiewanego z tym, które jest usuwane z pomieszczenia. Taki rekuperator krzyżowy umożliwia nawet 75% odzysk ciepła. W przypadku wymiennika przeciwprądowego, odzysk jest nieco wyższy i może wynosić nawet 80%. Kupując rekuperator, powinniśmy dowiedzieć się, czy wymienniki w nim zamontowane posiadają specjalną powłokę antybakteryjną – dzięki niej w urządzeniu nie będą pojawiać się grzyby ani żadnego rodzaju bakterie. Ostatnim elementem rekuperatora są oczywiście wentylatory – nawiewne i wywiewne, wyposażone w silniki. Najlepsze modele wentylatorów odznaczają się wyjątkowo niskim poziomem hałasu oraz niewielkim zużyciem energii, mimo pracy na wysokich prędkościach obrotowych.

Filtry są obowiązkowe, gdyż pozwalają na podniesienie jakości nawiewanego powietrza – umożliwiają pozbycie się większości zanieczyszczeń. Jak widać, rekuperatory nie odznaczają się skomplikowaną budową. To połączenie urządzeń, które już dobrze znamy – dlatego możemy mieć pewność, że przyniosą nam oczekiwane efekty.