Budowa domku na działce bez pozwolenia

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, pewne obiekty na działce rekreacyjnej możemy stawiać bez posiadania pozwolenia na budowę. Chodzi tutaj o garaże, altanki, jak też domki, których powierzchnia nie przekracza 35 m2.

Domek o niewielkim metrażu

domek bez pozwoleniaMusi to być jednak domek parterowy. Zatem decydując się na domek rekreacyjny, którego powierzchnia będzie mniejsza niż 35 m2, oszczędzimy sobie konieczności załatwiania formalności, co czasem trwa naprawdę długo. Urzędy mają bowiem 30 dni na rozpatrzenie wniosku o budowę, przed upływem takiego czasu nie możemy przystąpić do żadnych prac. W przypadku, gdy decydujemy się na domek bez pozwolenia na działkę, możemy postawić go od razu, niezależnie od tego, czy będzie to domek drewniany, czy może murowany. Jeżeli nie mamy kontaktu do doświadczonej ekipy budowlanej, która szybko postawiłaby obiekt murowany, lepiej – żeby oszczędzić czas – zdecydować się na domek z drewna. Takie obiekty są wykonywane na miejscu w fabryce przez producenta, który przywozi potem poszczególne części na plac budowy, gdzie wystarczy je połączyć za pomocą różnego rodzaju mocowań, kotew, łączników. Montaż ten jest prosty i nie powinien sprawić problemu nawet osobie niedoświadczonej.

domek bez pozwoleniaMimo prostoty montażu, takie domki są niezwykle wytrzymałe oraz trwałe. Wykonane są z drewna, które należy po prostu zaimpregnować odpowiednimi środkami do konserwacji, dzięki czemu staje się ono odporne na negatywne czynniki atmosferyczne, insekty, szkodniki oraz grzyb czy pleśń. Taka konstrukcja nie będzie butwiała ani gniła, jest to zatem dobry wybór, ponieważ zachowa ona swój atrakcyjny wygląd na naprawdę długi czas. O ile oczywiście będziemy pamiętać o regularnej konserwacji. Jeśli zdecydujemy się na domek na działkę, który nie wymaga pozwolenia, i tak czeka nas szeroki wybór, ponieważ producenci oferują obiekty o różnych wymiarach. Są to domki 35m2, ale też nieco mniejsze, na przykład 25m2 czy 20m2. Możemy więc bez problemu dopasować wielkość obiektu do własnych potrzeb – jeżeli nie mamy dzieci i nie planujemy ich w najbliższym czasie, dla dwóch osób mniejszy domek sprawdzi się idealnie. Zostanie nam też dużo miejsca na ogród, który będziemy mogli zaplanować w zgodzie z własnymi upodobaniami.

Słowem podsumowania, dzięki temu, że nie potrzeba pozwolenia na budowę domku na działce, którego powierzchnia nie przekracza 35m2, oszczędzamy sobie biegania po urzędach, wypełniania wniosków i załatwiania formalności. Jeżeli zależy nam na tym, aby jak najszybciej dostosować działkę do zastosowania rekreacyjnego, taki domek będzie dobrym wyborem.