wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Brak wilgoci w łazience, świeże powietrze – zalety rekuperacji

Wilgoć na ścianie czy na suficie w łazience? Zdarza się. W końcu w tym pomieszczeniu panuje zupełnie inny mikroklimat niż na przykład w salonie czy sypialni. Niezbyt dobra wentylacja nie będzie w odpowiedni sposób odprowadzać wilgoci z wody, w związku z czym już w niedługim czasie będziemy mogli ujrzeć na ścianach nieestetyczne plamy.

Wentylacja mechaniczna to dobra opcja

wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłaAle przecież nie przestaniemy korzystać z łazienki! Czy istnieje więc sposób, aby jakoś zapobiec pojawianiu się wilgoci? Wszystko zależy oczywiście od systemu wentylacyjnego. Mając wentylację grawitacyjną, walka z naturalnymi procesami związanymi z odparowywaniem wody i z obecnością wilgoci w powietrzu, będzie ciężka. Ale nie trzeba się poddawać – alternatywa jest bowiem bardzo prosta. To efektywna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Do przewodów wentylacyjnych montowany jest rekuperator, którego zadaniem jest pobieranie zużytego powietrza z pomieszczenia i „zabieranie” jego energii cieplnej, która jest przekazywana świeżemu, wpuszczanemu powietrzu. W tym procesie te dwa rodzaje powietrza – zużyte i nowe – nie mieszają się ze sobą, dzięki czemu zawsze możemy cieszyć się czystym powietrzem bez żadnych zanieczyszczeń w każdym z pomieszczeń w domu.

wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłaNowoczesne rekuperatory są całkowicie ciche – ich bezgłośna praca nie będzie miała więc żadnego wpływu na nasz komfort przebywania w domu. Po prostu nie będziemy ich słyszeć. Kolejną zaletą jest naprawdę niskie zużycie energii – zupełnie nie odczujemy tego w kosztach rachunków za prąd. Za to możemy spodziewać się obniżenia kosztów za ogrzewanie. W końcu dzięki takiemu systemowi wentylacji nie będziemy tracić ciepła. Dodając do tego szczelną stolarkę otworową, możemy być pewni, że nawet zimą grzejniki nie będą musiały pracować na najwyższych obrotach. Ponadto nowoczesne rekuperatory mogą pełnić jednocześnie funkcję.. klimatyzatora. To dlatego, że wyposażone są w specjalne systemy chłodzące. Dzięki temu zakup rekuperatora staje się dla nas podwójną korzyścią, chociaż ponosimy tylko jeden koszt. Latem będziemy mogli cieszyć się nie tylko ze świeżego, ale i chłodnego powietrza. Nie ma już mowy o włączaniu przenośnych wentylatorów czy o ścieraniu potu z twarzy co pięć minut. Dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i z funkcją chłodzenia, nawet nie zauważymy, że na dworze panuje +30 stopni.

To oczywiście tylko niektóre z zalet rekuperatorów, bo korzyści jest o wiele więcej. To dlatego właśnie ten sposób wentylacji szybko zyskał popularność i stanowi obecnie podstawę nowoczesnego budownictwa.