Z roku na rok coraz więcej osób pracujących na budowie i inwestorów zajmujących się kosztami takiego przedsięwzięcia korzysta z mini dźwigów. Oczywiście popularność tych urządzeń nie wzięła się znikąd, mają one liczne zalety, które nierzadko okazują się nieocenione podczas wykonywania szeroko pojętych prac remontowo-budowlanych.
Mini dźwig na duży ciężar
Do atutów tego rozwiązania można zdecydowanie zaliczyć ich niewielki rozmiar, co oczywiście przekłada się na wygodę w użytkowaniu. Taki dźwig można umieścić w trudno dostępnym miejscu, bez konieczności martwienia się o ograniczoną przestrzeń. Ważną cechą tzw. pająków (ta potoczna nazwa pochodzi oczywiście od rozstawu i ułożenia nóg w mini żurawiu – przypominają one pajęcze odnóża) jest też możliwość postawienia ich na całkowicie dowolnym podłożu. Świetnie poradzą sobie zarówno na poziomej, równej powierzchni, jak i na nierównomiernie rozsypanym piasku. Te dwie cechy powodują, że mini dźwigi są naprawdę szeroko wykorzystywane, jednakże jest jedna zaleta, z która żadna inna nie może się równać. Mowa tutaj o stosunku wielkości samego urządzenia do jego udźwigu. Nawet najmniejszy bezpieczny mini dzwig budowlany może podnieść tonowy ciężar, a niektóre żurawie nawet – kilkutonowy. To rodzi pytanie, czy zatem rozwiązanie to jest bezpieczne?
Otóż producenci takich urządzeń dopełniają wszelkich starań, aby spełniały one najbardziej restrykcyjne wymogi BHP. Jeśli dźwig obsługiwany jest w sposób prawidłowy i w zgodzie z instrukcją, to nie ma absolutnie żadnej możliwości, aby stało się coś złego. Trzeba pamiętać o maksymalnym udźwigu i go po prostu nie przekraczać. Plac budowy to miejsce, w którym z założenia należy przykładać wagę do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, mini żuraw nie jest żadnym odstępstwem od tej reguły. Stwarza on szereg dogodnych możliwości, dzięki którym można np. zaoszczędzić nieco budżetu na zatrudnianiu większej liczby pracowników, ponieważ dźwig jest w stanie zastąpić ich pracę, jednakże to wciąż urządzenie uzależnione od obsługi człowieka. Sterowanie nim jest zadaniem odpowiedzialnym i najlepiej, aby było wykonywane przez pracownika znającego specyfikę podobnych sprzętów. Podsumowując, bezpieczny mini dzwig budowlany to fantastyczna metoda na zwiększenie wydajności pracy na budowie i skrócenie jej trwania.
Nic dziwnego, że jest tak szeroko wykorzystywany – rozwiązanie to w zasadzie nie ma wad wynikających z samej jego natury. Zasad BHP należy przestrzegać w każdej pracy i podczas wszystkich czynności, w tym przypadku jest dokładnie tak samo. „Pająki” są całkowicie niegroźne, a ich skuteczność przemawia jedynie na ich korzyść.