Budując dom należy pamiętać, aby wykonać szczelną izolację zarówno termiczną jak i przeciwwodną oraz przeciwwilgociową. W starych domach często różne rodzaje izolacji wymagają napraw czy modernizacji.
Jak przebiega odnawianie izolacji przeciwwodnej?
W starszych domach bardzo często na ścianach powstaje wilgoć, jest to oznaka, że izolacja przeciwwodna fundamentów nie spełnia swojego zadania. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji będzie wymiana izolacji. Ważne jest to, aby pamiętać, że naprawa izolacji poziomej fundamentów będzie o wiele trudniejsza od modernizacji izolacji pionowej. Aby uniknąć sytuacji, gdzie hydroizolacja w domu jest nieskuteczna, już na etapie projektowania należy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze ważne jest, aby odpowiednio dobrać materiał do izolacji. Po drugie szczelnie i z dokładnie wykonać izolację. Podczas prac montażowych nie można zapominać o szczelnym połączeniu izolacji pionowej z poziomą jak i o uszczelnieniu rur dylatacyjnych, gdy również one są montowane. Gdy projektant jak i później wykonawca zapomina o tych ważnych kwestiach, wtedy występuje duże prawdopodobieństwo, że powstaną przecieki w izolacji a w tym samym nie chciany problem – wilgoć na ścianach. Gdy problem wilgoci zostanie zdiagnozowany należy przejść do naprawy izolacji przeciwwodnej. W tym celu należy odkopać fundamenty, a następnie oczyścić izolację.
To w jaki sposób będzie się wykonywało odnowienie izolacji zależy przede wszystkim od zastosowanego materiału. Najczęściej w przypadku izolacji pionowej wykorzystuje się papę czy też emulsję asfaltową. Odnowione izolacje przeciwwodne w Warszawie, ale nie tylko w tym mieście wykonuje się z masy polimerowo – bitumicznej czyli KMB. Aby odpowiednio nałożyć nową warstwę izolacji, po uprzednim wyczyszczeniu starej hydroizolacji należy ją zagruntować. W miejscu połączenia ławy fundamentowej ze ścianą wykonuje się fasetę czyli wyoblenie także z pasy polimerowo – bitumicznej. Gdy naniesiona warstwa wyschnie umieszcza siei pasy masy o szerokości około dwudziestu centymetrów. (Po dziesięć na ścianę oraz na ławę). Gdy problem powstających zawilgoceń zostaje zdiagnozowany jako nieszczelna izolacja pozioma, w takim przypadku należy usunąć warstwy podłogi, tak aby osłonić istniejącą hydroizolacje, również w taki sposób, aby było widoczne połączenie ławy fundamentowej z posadzką. Przede wszystkim należy odnowić połączenie izolacji pionowej z poziomą. Można to uczynić z pomocą uszczelniających taśm, które wkleja się z szlam mineralny. Gdy masa zastygnie, istniejąc pasy izolacji należy dobrze przykleić do powierzchni. W miejscu połączeniu się izolacji stosuje się odpowiednie nakładki, które mają minimum 10 cm szerokości.
Naprawa warstw izolacji w fundamencie jest bardzo ważna. Dzięki temu wyeliminuje się powstawanie wilgoci na ścianie czy podłodze, co prowadzi do powstawania grzyby jak i pleśni,co także może być szkodliwe nie tylko dla budynku ale także dla zdrowia ludzkiego.