izolacje przeciwwodne

Kiedy będzie potrzebna naprawa izolacji przeciwwodnej?

Budując dom należy pamiętać, aby wykonać szczelną izolację zarówno termiczną jak i przeciwwodną oraz przeciwwilgociową. W starych domach często różne rodzaje izolacji wymagają napraw czy modernizacji.

Jak przebiega odnawianie izolacji przeciwwodnej?

izolacje przeciwwodneW starszych domach bardzo często na ścianach powstaje wilgoć, jest to oznaka, że izolacja przeciwwodna fundamentów nie spełnia swojego zadania. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji będzie wymiana izolacji. Ważne jest to, aby pamiętać, że naprawa izolacji poziomej fundamentów będzie o wiele trudniejsza od modernizacji izolacji pionowej. Aby uniknąć sytuacji, gdzie hydroizolacja w domu jest nieskuteczna, już na etapie projektowania należy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze ważne jest, aby odpowiednio dobrać materiał do izolacji. Po drugie szczelnie i z dokładnie wykonać izolację. Podczas prac montażowych nie można zapominać o szczelnym połączeniu izolacji pionowej z poziomą jak i o uszczelnieniu rur dylatacyjnych, gdy również one są montowane. Gdy projektant jak i później wykonawca zapomina o tych ważnych kwestiach, wtedy występuje duże prawdopodobieństwo, że powstaną przecieki w izolacji a w tym samym nie chciany problem – wilgoć na ścianach. Gdy problem wilgoci zostanie zdiagnozowany należy przejść do naprawy izolacji przeciwwodnej. W tym celu należy odkopać fundamenty, a następnie oczyścić izolację.

domTo w jaki sposób będzie się wykonywało odnowienie izolacji zależy przede wszystkim od zastosowanego materiału. Najczęściej w przypadku izolacji pionowej wykorzystuje się papę czy też emulsję asfaltową. Odnowione izolacje przeciwwodne w Warszawie, ale nie tylko w tym mieście wykonuje się z masy polimerowo – bitumicznej czyli KMB. Aby odpowiednio nałożyć nową warstwę izolacji, po uprzednim wyczyszczeniu starej hydroizolacji należy ją zagruntować. W miejscu połączenia ławy fundamentowej ze ścianą wykonuje się fasetę czyli wyoblenie także z pasy polimerowo – bitumicznej. Gdy naniesiona warstwa wyschnie umieszcza siei pasy masy o szerokości około dwudziestu centymetrów. (Po dziesięć na ścianę oraz na ławę). Gdy problem powstających zawilgoceń zostaje zdiagnozowany jako nieszczelna izolacja pozioma, w takim przypadku należy usunąć warstwy podłogi, tak aby osłonić istniejącą hydroizolacje, również w taki sposób, aby było widoczne połączenie ławy fundamentowej z posadzką. Przede wszystkim należy odnowić połączenie izolacji pionowej z poziomą. Można to uczynić z pomocą uszczelniających taśm, które wkleja się z szlam mineralny. Gdy masa zastygnie, istniejąc pasy izolacji należy dobrze przykleić do powierzchni. W miejscu połączeniu się izolacji stosuje się odpowiednie nakładki, które mają minimum 10 cm szerokości.

Naprawa warstw izolacji w fundamencie jest bardzo ważna. Dzięki temu wyeliminuje się powstawanie wilgoci na ścianie czy podłodze, co prowadzi do powstawania grzyby jak i pleśni,co także może być szkodliwe nie tylko dla budynku ale także dla zdrowia ludzkiego.