Balustrada szklana

Balustrady szklane czy kute?

Wybór balustrad zewnętrznych i wewnętrznych jest naprawdę duży, jednak wydaje się, że współcześnie prym wiodą dwa rodzaje balustrad – kute i szklane. Która prezentuje się lepiej?

Wybór najlepszej balustrady

Balustrada szklanaOczywiście zależy to od indywidualnego gustu każdego z nas, jednak o obu typach balustrad można wiele powiedzieć. Przyjrzyjmy się najpierw tym, do których wykonania użyto szkło. Takie balustrady wyglądają dość delikatnie, chociaż są naprawdę solidne. Aby były one wytrzymałe, do ich produkcji wykorzystuje się szkło hartowane i laminowane, które posiada konkretną grubość – dzięki czemu ogranicza się do minimum możliwość uszkodzenia szkła w przypadku uderzenia w nie. Dodatkowo zastosowanie pochwytu na górnej lub dolnej krawędzi balustrady sprawia, że w każdej sytuacji szklana tafla będzie trzymała się na miejscu, dzięki czemu zapewnimy sobie bezpieczeństwo użytkowania. Szklane balustrady w Zielonej Górze pojawiają się między innymi w obiektach użyteczności publicznej. Nic dziwnego, gdyż w tych miejscach dąży się zazwyczaj do wrażenia nowoczesności. To właśnie w nowoczesnych rozwiązaniach architektonicznych najlepiej sprawdzają się szklane balustrady.

balustrada szklanaWarto wybierać sprawdzonych producentów balustrad, gdyż tylko wówczas zyskujemy pewność, że zostały przeprowadzone badania wytrzymałościowe, które zapewniają, że dana balustrada spełnia określone normy techniczne. Wśród najpopularniejszych balustrad szklanych znajdują się te o konstrukcji opartej na stalowych słupkach – połączenie stali i szkła jest naprawdę atrakcyjne dla ludzkiego oka i, choć wydawałoby się, że całość będzie dawać wrażenie chłodu, nie jest to do końca prawdą. Chłód takiej balustrady można przełamać, na przykład stosując podświetlenie LED. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają zamontowanie LED, ale też zastosowanie szkła w dowolnym kolorze – dzięki temu zyskujemy naprawdę dużo możliwości aranżacyjnych. Ciekawą opcją jest zastosowanie szkła giętego, co sprawdza się zwłaszcza przy schodach spiralnych. Szklane balustrady sprawdzają się nie tylko w pomieszczeniach, ale także na zewnątrz – na przykład jako zabezpieczenie tarasów lub balkonów. Wykorzystywane szkło jest odporne na promieniowanie UV i blokuje jego przepływ, dlatego jest to opcja całkowicie bezpieczna dla zdrowia.

Jak widać, szklane balustrady posiadają wiele zalet. Kilka słów należy się jednak też balustradom kutym – te charakteryzują się przede wszystkim efektywnym zdobnictwem, które zachwyci oczy każdego. To opcja dla osób, które lubią styl klasyczny i cenią sobie artystycznego ducha.