Balustrady pomorskie a normy budowlane

Prawne aspekty obowiązują nas na każdym kroku, nawet jeśli nie do końca zdajemy sobie z ich wszystkich sprawy, to jednak staramy się ich przestrzegać i nie przekraczać żadnej cienkiej granicy, która mogłaby je naruszać.

Balustrady pomorskie muszą mieć odpowiednie wymiary

balustrady pomorskieCzęsto nawiązują one do zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa ludziom, których trzeba przestrzegać podczas projektowania chociażby wnętrza budynku publicznego. Prawo budowlane ogranicza kilka aspektów związanych z tworzeniem takiego miejsca, gdzie należy zwrócić główną uwagę na zastosowane balustrady. Wszystkich informacji na temat rozplanowania mienia publicznego, możemy dowiedzieć się z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r, które porusza bardzo wiele kwestii. Znajdziemy tam zapis, który informuje, że struktury umożliwiające przekroczenie wysokości ponad 0,5 metra, należy odpowiednio zabezpieczyć wykorzystując balustrady lub podobne do tego rozwiązania. Muszą one zostać zamontowane na skrajach, np. schodów, aby odgradzały przestrzeń do poruszania od jej zakończeń. Należy zwrócić uwagę, że takie zasady obowiązują także w gospodarstwach domowych, jednak z małym wyjątkiem. Balustrady nie muszą być mocowane na schodach nawet do 1 metra, jeśli ich szerokość jest znacznie szersza niż drzwi, do których one kierują. Decydując się chociażby na balustrady pomorskie, trzeba pamiętać o minimalnych wymiarach w stosunku do danego pomieszczenia. Uważa się, że domki jednorodzinne powinny zachowywać przynajmniej ich wielkość powyżej 90 cm, gdzie w innego rodzaju strukturach obowiązuje zasada 1,1 metra. Takie całoszklane balustrady spełniają także zasadę, że należy stosować takie ich rozwiązania, które nie pozwalają na wspinaczkę po ich konstrukcji, głównie jeśli chodzi o małe dzieci. Trzeba więc uważać na systemy balustrad wykonanych ze stali nierdzewnej, które zazwyczaj posiadają kilka poziomych elementów, po których można tego dokonać. Nie można także zapomnieć o dodatkowych funkcjach pod które należy stosować takie zabezpieczenia, a głównie chodzi tutaj o osoby niepełnosprawne, a także ewentualne zagrożenia. Jeśli chodzi o ten pierwszy przypadek, stosuje się balustrady o niższej wysokości, zazwyczaj z przedziału kilkudziesięciu centymetrów, zazwyczaj w okolicach 80 cm, które oddalone są od ściany o przynajmniej 5 cm.

Wybierając balustrady należy także odpowiednio zadbać o ich wytrzymałość, która będzie zapewniona przez materiał użyty przy ich produkcji. Dobrze jest więc postawić na sprawdzone rozwiązania, które często są użytkowane w innych miejscach.