Agregaty gazowe

Agregaty gazowe czy benzynowe?

Zakłady, które nie mogą pozwolić sobie na przerwę w działaniu, pracują 24 godziny na dobę, przez całe 5 dni w tygodniu, czasami nawet 7. Aby zabezpieczyć się przed możliwym przerwaniem dostaw prądu (na przykład na skutek awarii miejskiej sieci energetycznej), powinny być one wyposażone w agregaty prądotwórcze.

Agregaty ze sprawnym silnikiem

Agregaty gazoweTego typu urządzenia dobrze sprawdzają się także w miejscach, w których jeszcze nie powstało żadne stałe źródło zasilania prądem – na przykład na budowie. Zamiast budować tymczasową linię zasilającą, wystarczy skorzystać z zalet, jakie dają nam generatory prądu. Do zasilania wymagają gazu – najczęściej jest to gaz ziemny, chociaż coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się agregaty na LPG. Oczywiście na rynku dostępne są także agregaty benzynowe, jednak za wyborem generatora gazowego przemawia oczywiście niższa cena tego paliwa. Według producentów, biorąc pod uwagę aktualne cenniki paliwowe, w przypadku wyboru agregatu gazowego, możemy liczyć na nawet 70% niższe koszty eksploatacji. Jeśli będziemy musieli używać urządzenia przez dłuższy czas – na przykład tydzień, to już gołym okiem widać, ile w ten sposób możemy zaoszczędzić. Ponadto warto zauważyć, że najlepsze agregaty gazowe posiadają silniki o o wiele wyższej sprawności niż urządzenia benzynowe. Również ich trwałość jest zdecydowanie dłuższa. Jedynym ograniczeniem, jakie posiadają agregaty gazowe, jest temperaturowe ograniczenie pracy – to znaczy, że urządzenie nie zadziała, gdy temperatura otoczenia będzie niższa niż -20 st. C lub wyższa niż 50 st. C.

Agregaty gazoweNa Syberii gazowy generator prądu nam się nie przyda, jednak w standardowych polskich warunkach możemy używać go bez żadnych zastrzeżeń. Przed zakupem agregatu gazowego, warto zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj rozruchu posiada dane urządzenie. Najczęściej spotykamy się z rozruchem ręcznym, jednak jeżeli zdecydujemy się na urządzenie wyposażone w akumulator, wówczas możemy z powodzeniem zastosować rozruch elektryczny. W obu przypadkach agregat uruchamia się szybko i już od razu przystępuje do wykonywania swojego zadania. Warto zwrócić uwagę także na to, że agregat gazowy jest bezpieczniejszy dla środowiska niż agregat benzynowy. To dlatego, że gaz LPG i nawet gaz ziemny to paliwa, które podczas spalania emitują najmniejszą ilość azotu, siarki oraz dwutlenku węgla.

Spaliny nie są niebezpieczne, tak jak dzieje się to w przypadku benzyny czy nawet oleju napędowego. To dlatego warto wybierać właśnie generatory gazowe, zarówno do zastosowań firmowych, jak i wtedy, gdy zależy nam na awaryjnym źródle prądu w domu.