18CrNiMo7-6

18CrNiMo7-6 – co to za stal?

18CrNiMo7-6 to skrót, który wielu osobom będzie wydawał się zupełnie obcy. Wystarczy jednak odrobinę pogłówkować, aby skojarzyć, że wykorzystane litery to przecież skróty pierwiastków. Jeśli ktoś podpowie nam, że 18CrNiMo7-6 to rodzaj stali, wówczas w pewnym stopniu możemy odszyfrować nazwę.

Stalowe pręty o jednorodnej strukturze

18CrNiMo7-6Z pewnością taka stal będzie zawierać chrom, nikiel oraz molibden. Stal chromowo-niklowo-molibdenowa to stal przeznaczona do produkcji części maszyn, które będą poddawane dużym obciążeniom i będą pracować naprawdę ciężko. Wymienić tutaj można koła zębate, wały, tuleje oraz ślimaki. Wyroby te powinny odznaczać się najwyższą jakością, powinny być nie tylko wytrzymałe i trwałe, ale też odporne na mikropęknięcia. W końcu maszyna ma działać niezawodnie przez naprawdę długi czas i nie chcemy zbyt często wymieniać tego typu elementów. Stal stopowa do nawęglania charakteryzuje się wymienionymi parametrami technicznymi, dlatego jest idealnym materiałem do produkcji wspomnianych części. Niestety specjaliści zwracają uwagę na to, że na wyrobach z takiej stali może tworzyć się tak zwane „opaskowanie”, czyli pewne pasma na powierzchni, których obecność jest uzależniona od stężenia węgla.

18CrNiMo7-6Według badań, występowanie opaskowania może negatywnie wpływać na właściwości stali, dlatego konieczne jest dokładne sprawdzanie i segregacja produkowanych wyrobów. 18CrNiMo7-6 – pręty oraz inne elementy powinny posiadać jednorodną strukturę. Warto zauważyć, że najnowsze badania wskazują na to, że można ograniczyć występowanie mikrostruktury pasmowej, jeżeli w pewien sposób zmieni się parametry obróbki termiczno-plastycznej, jednak wiąże się to ze spowolnieniem tego procesu oraz brakiem płynności, co jest niewskazane. Dlatego mimo wszystko to segregacja jest tutaj podstawowym procesem pozwalającym na oddzielenie dobrych wyrobów od tych złych. 18CrNiMo7-6 nie jest jedyną specyficzną stalą. Jest ich bowiem o wiele więcej – osoby, które nieco orientują się w branży, na poczekaniu wymienią co najmniej kilka nazw. Będzie to z pewnością 17HNM, 17NiCrMo6-4 czy też 18CND6. Wszystkie wymienione rodzaje stali to stal konstrukcyjna stopowa. Każdy gatunek nadaje się do produkcji elementów narażonych na duże obciążenia.

Wykonuje się z nich różnego rodzaju pręty – walcowane okrągłe, okrągłe czy kwadratowe, a także płaskowniki, płyty, kostki czy też odkuwki swobodne. Stal konstrukcyjna stopowa jest niezbędna w budownictwie – w końcu to z niej wykonywane są różnego rodzaju elementy konstrukcyjne czy też elementy zbrojenia.